• Twelve Monkeys

    ★★★½

  • In the Mouth of Madness

    ★★★★

  • Phantasm III: Lord of the Dead

    ★★★

  • Ticks

    ★★

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Leprechaun

    ★★½

  • Alien³

    ★★★½

  • Gayniggers from Outer Space

  • Godzilla vs. King Ghidorah

  • Nekromantik 2

    ★★★★★

  • Nightmare Beach

    ★★

  • Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

    ★★

  • They Live

    ★★★★

  • Phantasm II

    ★★½

  • Maniac Cop

    ★★½

  • Friday the 13th Part VII: The New Blood

    ★★

  • The Green Inferno

    ★½

  • Bad Taste

    ★★★½

  • Slumber Party Massacre II

    ★★½

  • R.O.T.O.R.

    ★½

  • Hellraiser

    ★★★★½

  • RoboCop

    ★★★½

  • Nekromantik

    ★★★½

  • Dolls

    ★★★

  • From Beyond

    ★★★★

  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives

    ★★★

  • Aliens

    ★★★

  • Big Trouble in Little China

    ★★★★

  • Death Wish 3

    ★★½

  • Re-Animator

    ★★★★

  • Ran

    ★★★★½

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★½

  • The Slumber Party Massacre

    ★★

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • The Evil Dead

    ★★★★½

  • Madhouse

    ★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Fog

    ★★★

  • Phantasm

    ★★★★

  • Alice, Sweet Alice

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★

  • Frankenstein's Castle of Freaks

    ½

  • Don't Look Now

    ★★★★★

  • Horror Express

    ★★½

  • Blacula

    ★★½

  • Slaughter Hotel

    ★★

  • Dr. Terror's House of Horrors

    ★★★

  • The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

    ½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Devil Girl from Mars

    ★★

  • Shane

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★