RSS feed for Chris McCracken
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Metayouu

Metayouu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hedgehog

The Hedgehog

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Salad Days

Salad Days

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Pixillation

Pixillation

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Museum of Modern Art

The Museum of Modern Art

1984
×
★★★
Edit this entry  
10
UFOs

UFOs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
09
Boy Meets Girl

Boy Meets Girl

1984
×
★★★½
Edit this entry  
09
My Last Minute

My Last Minute

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Vanished

Vanished

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I Launched All The World's Nukes This Morning, And It Was Kinda Pretty

I Launched All The World's Nukes This Morning, And It Was Kinda Pretty

×
★★★
Edit this entry  
03
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
29
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
May I Please Enter

May I Please Enter

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Scultor's Clayground

The Scultor's Clayground

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
It's Him

It's Him

2017
×
★★★½
Edit this entry