Sort by

Chris McCracken has logged 66 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★★
Edit this entry  
09
9/11 Simulation in Roblox Environment

9/11 Simulation in Roblox Environment

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
28
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
October 17th 2019

October 17th 2019

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rejected

Rejected

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★
Edit this entry  
21
Panorama du grand Canal pris d'un bateau

Panorama du grand Canal pris d'un bateau

1896
×
★★★½
Edit this entry  
21
Champs-Élysées

Champs-Élysées

1896
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cordeliers' Square in Lyon

Cordeliers' Square in Lyon

1895
×
Read the review Edit this entry  
21
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
★★½
Edit this entry  
19
Apollo 13

Apollo 13

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
still and alone in the wilderness

still and alone in the wilderness

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Night Music

Night Music

1986
×
★★★★
Edit this entry  
28
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Overlord

Overlord

1975
×
★★★½
Edit this entry  
06
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Conflagration

Conflagration

1958
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Silence

The Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Metayouu

Metayouu

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Hedgehog

The Hedgehog

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

Salad Days: A Decade of Punk in Washington, DC (1980-90)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Edit this entry