_Wolfenstein has logged 169 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Suspiria

Suspiria

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Vacancy

Vacancy

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
Read the review Edit this entry  
03
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scarface

Scarface

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coma

Coma

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Road

The Road

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possum

Possum

2018
×
Edit this entry  
18
Creep

Creep

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★★
Edit this entry