_Wolfenstein has logged 28 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Coma

Coma

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Road

The Road

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Final Destination 2

Final Destination 2

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
25
Cube

Cube

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Possum

Possum

2018
×
Edit this entry  
18
Creep

Creep

2004
×
★★½
Edit this entry  
17
The Ruins

The Ruins

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Feel Like Going Home

Feel Like Going Home

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★
Edit this entry  
05
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry