Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★½
Edit this entry  
06
Rewind

Rewind

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★
Edit this entry  
28
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Capote

Capote

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Get on the Bus

Get on the Bus

1996
×
★★★★
Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Cruise

The Cruise

1998
×
★★★
Edit this entry  
24
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
A Separation

A Separation

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Where's My Roy Cohn?

Where's My Roy Cohn?

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Our Time Is Up

Our Time Is Up

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Rescue Dawn

Rescue Dawn

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Little Dieter Needs to Fly

Little Dieter Needs to Fly

1997
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Woman Who Wasn't There

The Woman Who Wasn't There

2012
×
★★½
Edit this entry  
27
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★½
Edit this entry  
27
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
21
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Home on the Range

Home on the Range

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★½
Edit this entry  
17
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Room

The Room

2003
×
Edit this entry