Sort by

luna ꩜ has logged 545 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Christmas in Miami

Christmas in Miami

2021
×
½
Edit this entry  
30
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
27
At the Hypnotist's

At the Hypnotist's

1897
×
Edit this entry  
27
Pierrette's Escapades

Pierrette's Escapades

1900
×
Edit this entry  
27
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
Edit this entry  
27
Serpentine Dance

Serpentine Dance

1897
×
Edit this entry  
27
The Astronomer's Dream

The Astronomer's Dream

1898
×
Edit this entry  
27
Trevor Noah: I Wish You Would

Trevor Noah: I Wish You Would

2022
×
Edit this entry  
24
Elvis

Elvis

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★
Edit this entry  
24
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★½
Edit this entry  
24
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Day & Night

Day & Night

2010
×
Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★½
Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
My First Summer

My First Summer

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
They/Them

They/Them

2022
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Read prior review Edit this entry  
20
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
I Believe in Santa

I Believe in Santa

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Lifted

Lifted

2006
×
Edit this entry  
18
Tarantella

Tarantella

1990
×
Read the review Edit this entry  
18
The Changing Room

The Changing Room

2022
×
Edit this entry  
15
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Love, Classified

Love, Classified

2022
×
Edit this entry  
10
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
½
Edit this entry  
10
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Norbit

Norbit

2007
×
½
Edit this entry  
08
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
05
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Falling for Christmas

Falling for Christmas

2022
×
½
Edit this entry  
01
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lyle, Lyle, Crocodile

Lyle, Lyle, Crocodile

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
They/Them

They/Them

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
20
A Very Merry Bridesmaid

A Very Merry Bridesmaid

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
11
Linklater: On Cinema and Time

Linklater: On Cinema and Time

2013
×
Edit this entry