Allan has logged 243 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Poil de Carotte

Poil de Carotte

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Blinded by the Light

Blinded by the Light

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Durango Kid

The Durango Kid

1940
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Miles Davis: Birth of the Cool

Miles Davis: Birth of the Cool

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
American Factory

American Factory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seberg

Seberg

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
Shelby American

Shelby American

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Star Witness

The Star Witness

1931
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Image Makers: The Adventures of America's Pioneer Cinematographers

Image Makers: The Adventures of America's Pioneer Cinematographers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry