Sort by

Allan has logged 32 entries for films during August 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Journey Through French Cinema

My Journey Through French Cinema

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let the Bullets Fly

Let the Bullets Fly

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Outside the Law

Outside the Law

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Squadron

The Lost Squadron

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
From the Terrace

From the Terrace

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nope

Nope

2022
×
Read the review Edit this entry  
19
Bastards

Bastards

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
It's Trad, Dad!

It's Trad, Dad!

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Argyle Secrets

The Argyle Secrets

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Not Wanted

Not Wanted

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
King of Chinatown

King of Chinatown

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Morning After

The Morning After

1986
×
Read the review Edit this entry  
06
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
Black Bird

Black Bird

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Love Crazy

Love Crazy

1941
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Manhattan Melodrama

Manhattan Melodrama

1934
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Oscar Micheaux - The Superhero of Black Filmmaking

Oscar Micheaux - The Superhero of Black Filmmaking

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Rush

Rush

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry