Berry has logged 68 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
29
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Letter Never Sent

Letter Never Sent

1960
×
★★★★
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Berserk

Berserk

1967
×
★½
Edit this entry  
26
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★
Edit this entry  
26
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kuso

Kuso

2017
×
★★
Edit this entry  
25
Black Rain, White Rain

Black Rain, White Rain

2012
×
Read the review Edit this entry  
25
The Maestro: King of the Cowboy Artists

The Maestro: King of the Cowboy Artists

1994
×
★★★
Edit this entry  
25
Sworn to the Drum: A Tribute to Francisco Aguabella

Sworn to the Drum: A Tribute to Francisco Aguabella

1995
×
★★½
Edit this entry  
25
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

1990
×
★★★
Edit this entry  
25
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★★
Edit this entry  
25
In Heaven There Is No Beer?

In Heaven There Is No Beer?

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
Sprout Wings and Fly

Sprout Wings and Fly

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Marat/Sade

Marat/Sade

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
Garlic Is as Good as Ten Mothers

Garlic Is as Good as Ten Mothers

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Always for Pleasure

Always for Pleasure

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dry Wood

Dry Wood

1973
×
★★½
Edit this entry  
23
Hot Pepper

Hot Pepper

1973
×
★★★
Edit this entry  
23
A Well Spent Life

A Well Spent Life

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spend It All

Spend It All

1971
×
★★★½
Edit this entry  
22
God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

God Respects Us When We Work, But Loves Us When We Dance

1968
×
★★★
Edit this entry  
22
The Sun's Gonna Shine

The Sun's Gonna Shine

1969
×
Edit this entry  
22
The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

The Blues Accordin' to Lightnin' Hopkins

1968
×
★★★★
Edit this entry  
21
Animal Love

Animal Love

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
Read the review Edit this entry  
20
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★
Edit this entry  
19
Daughters of the Dust

Daughters of the Dust

1991
×
★★½
Edit this entry  
18
Author: The JT LeRoy Story

Author: The JT LeRoy Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lust in the Dust

Lust in the Dust

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Oldest LESBIAN in the World!

The Oldest LESBIAN in the World!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cowboy Bebop: The Movie

Cowboy Bebop: The Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
14
Gates of Heaven

Gates of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Heaven Knows What

Heaven Knows What

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Face

The Last Face

2016
×
Edit this entry