Sort by

King has logged 118 entries for films during January 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Kingdom: Exodus

The Kingdom: Exodus

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Tuesday

Tuesday

2015
×
Edit this entry  
30
Dig

Dig

2022
×
★★½
Edit this entry  
30
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Two Girls on the Street

Two Girls on the Street

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Child of Another

The Child of Another

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prisoners of the Land

Prisoners of the Land

1939
×
★★★★
Edit this entry  
28
Sambizanga

Sambizanga

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Flyers

American Flyers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Visitor

The Visitor

2022
×
★½
Edit this entry  
27
You People

You People

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Retribution

Retribution

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
loudQUIETloud: A Film About the Pixies

loudQUIETloud: A Film About the Pixies

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Paul T. Goldman

Paul T. Goldman

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mama's Boy

Mama's Boy

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Athena

Athena

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Piggy

Piggy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
If These Walls Could Sing

If These Walls Could Sing

2022
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Seed

Bad Seed

1934
×
★★½
Edit this entry  
20
The Estate

The Estate

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
House of Darkness

House of Darkness

2022
×
★★½
Edit this entry  
20
Flowers of Shanghai

Flowers of Shanghai

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
Missing

Missing

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Return of Godzilla

The Return of Godzilla

1984
×
★★★
Edit this entry  
19
Foxfire

Foxfire

1996
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Minute You Wake Up Dead

The Minute You Wake Up Dead

2022
×
★★
Edit this entry  
19
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spin Me Round

Spin Me Round

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hatchet Wielding Hitchhiker

The Hatchet Wielding Hitchhiker

2023
×
★★½
Edit this entry  
17
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Treason

Treason

2022
×
★★★
Edit this entry