Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Call of the Wild

The Call of the Wild

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Project Power

Project Power

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Creep

Creep

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Houses October Built 2

The Houses October Built 2

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Haunted Mask

The Haunted Mask

1995
×
★★½
Edit this entry  
30
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Edit this entry  
18
One of Us

One of Us

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Becoming

Becoming

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Eli

Eli

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Waco

Waco

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Splice

Splice

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
An Evening with Beverly Luff Linn

An Evening with Beverly Luff Linn

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Irresistible

Irresistible

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Half of It

The Half of It

2020
×
Edit this entry  
26
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
8:46

8:46

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Darkness

The Darkness

2016
×
½
Edit this entry  
14
The Skeleton Key

The Skeleton Key

2005
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Edit this entry