• The Social Dilemma

    The Social Dilemma

    ★★★★★

    Important

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

    genus

  • The Call of the Wild

    The Call of the Wild

    ★½

    It’s cute but the CGI and acting is a bit ridiculous

  • Ant-Man and the Wasp

    Ant-Man and the Wasp

    ★★★★★

    Can’t go wrong with a marvel formula movie.

  • Creep

    Creep

    ★★★★★

    High budget in our hearts

  • The Houses October Built 2

    The Houses October Built 2

    ★½

    Half star for the movie itself and one star for the solid mental health representation

  • One of Us

    One of Us

    ★★★★★

    My family escaped from this community when I was young. We were ostracized by our neighbors but it’s scarier watching this as an adult. I’m glad I didn’t get trapped in it.

  • Hamilton

    Hamilton

    ★★★★★

    To all of the people that didn’t watch this and are too woke for their own good: 

    1. This show has the most diverse cast in all of Broadway history. 
    2. It opened up doors for Hispanic, Black, and Asian actors who were unable to fill other roles on Broadway. 
    3. It proved the point that you can cast minorities in historically white rolls and it doesn’t suspend the audiences belief.
    4. It was written by a Hispanic male who…

  • Becoming

    Becoming

    ★★★★

    We need 8 more years of the Obama’s.

  • Waco

    Waco

    ★★★★★

    F*** the government!

  • Splice

    Splice

    ★★½

    The most disturbing tentacle porn I’ve ever seen.

  • The Invitation

    The Invitation

    ★½

    So drawn out