• Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★★

    Horrible mother.

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★★½

    Justin is a douche. Also a better ending would’ve been it all being fake and the cops coming in and arresting the family.

  • In the Tall Grass

    In the Tall Grass

    Children of the Corn did it better.

  • Combat Obscura

    Combat Obscura

    ★★★★

    The most raw war documentary you’ll find with no real agenda. It shows Marines are the same no matter the climb or place.

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★½

    The ending is the only thing that saved this movie

  • The Report

    The Report

    ★★★★½

    This true story helps you realize that people can use fear to rationalize anything especially when sadists are put in charge with no one to check them. It makes you realize that the US can be just as bad as Russia or China in terms of how it treats people.

  • Crash

    Crash

    ★★★

    It tries really hard to be provocative

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★½

    Fuck Nicole tbh

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

    Love the alternate ending to the Manson Killings. It was really satisfying to watch them whoop some hippie murdering assholes.

  • Luce

    Luce

    ★★★★

    Not sure what the message of the movie was but it covered a lot. Felt a bit disjointed but I liked it a lot anyway

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★★

    An extremely disturbing film that must be watched.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★½

    One of the most unique cinema experiences I’ve ever seen. A dive into insanity that feels like it’s going on forever.