• Camp Rock

    Camp Rock

    ★★★

    Girl is surprised to hear that her parents have paid for the camp she wanted to go to, only to discover that they were hired to serve on-site meals. Thus, she has to lie her way through camp to impress their "special guest", the lead singer of popular boy band Connect 3.

  • Muppets from Space

    Muppets from Space

    ★★★½

    This film is literally just Men in Black FOR KIDS! And with cute puppets and 70s funk music too!

  • The Grand Tour: Sand Job

    The Grand Tour: Sand Job

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Richard Hammond's malfunctioning car leads him to believe that he's in a Terminator film. More specifically, the third one (Rise of the Machines)

  • Bolt

    Bolt

    ★★★½

    Brainwashed TV star dog unintentionally enters the outside world and slowly learns the truth about his identity from other stray animals

  • Hairspray

    Hairspray

    ★★★★

    "Let's dance!" is the perfect closing line to this early 60s dance-craze fest.

  • Top Gear: Romania & Bonneville (The Director’s Cut)

    Top Gear: Romania & Bonneville (The Director’s Cut)

    ★★★½

    (Romania Road Trip)
    Hang on, THIS is the one Top Gear episode where they drive in an underground tunnel! I've been wondering what it was for a while…

  • The Mask

    The Mask

    ★★★★½

    Bank worker discovers a strange mask that turns him into a living Looney Tune and causes him to unintentionally rob a bank

  • Muppet Treasure Island

    Muppet Treasure Island

    ★★★★

    Tim Curry complains about only having one musical number in a musical where he plays a major talking role

  • Hairspray

    Hairspray

    ★★★½

    I rewatched this film because I had a dream where I talked about this movie and how it might be a metaphor for the "colourblind casting" trend that's popular in audiovisual media right now

  • The Muppet Christmas Carol

    The Muppet Christmas Carol

    ★★★★

    Was the Ghost of Christmas Past CGI? Also I'm sorry for my previous review, wasn't familiar with Frank Oz's falsetto yet.

  • Surf's Up

    Surf's Up

    ★★★½

    Chicken Bob (6-Piece Combo)

  • Clueless

    Clueless

    ★★★½

    Still the archetypical high school film. No further words needed