Sort by

aaronwkirkland has logged 350 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Noise

White Noise

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Munich

Munich

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
21
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Eternal Daughter

The Eternal Daughter

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
12
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Black Adam

Black Adam

2022
×
★★
Edit this entry  
05
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Thirst

Thirst

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Menu

The Menu

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry