Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Absolute Beginners

Absolute Beginners

1986
×
★★★
Edit this entry  
14
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Edit this entry  
09
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★
Edit this entry  
23
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★½
Edit this entry  
06
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Clock

The Clock

1945
×
★★★
Edit this entry  
03
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Edit this entry  
23
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
20
Soapdish

Soapdish

1991
×
★★★½
Edit this entry  
17
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mapplethorpe: Look at the Pictures

Mapplethorpe: Look at the Pictures

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★½
Edit this entry  
13
Death on the Nile

Death on the Nile

1978
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pecker

Pecker

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Plaza Suite

Plaza Suite

1971
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Grifters

The Grifters

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Interiors

Interiors

1978
×
★★★
Edit this entry  
22
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
Edit this entry  
23
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Widow

Black Widow

2021
×
Edit this entry  
18
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Edit this entry  
14
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Dune

Dune

1984
×
★★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Without You I'm Nothing

Without You I'm Nothing

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry