Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Anthony

Anthony

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Anthony
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Anthony’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    The Hobbit: An Unexpected Journey 2012

    ★★★ Watched by Anthony 23 Jun 2022 3

    Why did they make this into three movies?

  • Suddenly, Last Summer

    Suddenly, Last Summer 1959

    ★★★★ Watched by Anthony 18 May 2022

    Okay wow! Who knew?! A lot of people I guess!

  • Imitation of Life

    Imitation of Life 1959

    ★★★★½ Watched by Anthony 09 May 2022

    A deep choice to watch as a casual hotel movie. Wow!

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★½ Watched by Anthony 17 Apr 2022

    👁 Give this film and its cast many awards. 👁

  • Pecker

    Pecker 1998

    ★★★½ Watched by Anthony 13 Mar 2022

    John Waters makes a movie about himself

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★½ Watched by Anthony 10 Mar 2022

    The final act goes a bit off the rails but overall *chef’s kiss.*

  • House of Gucci

    House of Gucci 2021

    ★★½ Watched by Anthony 09 Mar 2022

    They sure made this movie

  • The Red Shoes

    The Red Shoes 1948

    ★★★★★ Watched by Anthony 14 Jan 2022

    Stunnin’!

  • Annette

    Annette 2021

    ★★★★ Watched by Anthony 23 Dec 2021

    The singing! The puppets! The drones!

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar

    Barb & Star Go to Vista Del Mar 2021

    ★★★★ Watched by Anthony 14 Dec 2021

    This movie changed me.

  • Dune

    Dune 2021

    ★★★★★ Watched by Anthony 03 Dec 2021

    Oh my god?

  • Home for the Holidays

    Home for the Holidays 1995

    ★★★½ Watched by Anthony 25 Nov 2021

    Dysfunctional yet cozy.

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro