orao has written 11 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Submarine

    Submarine

    ★★★★½

    Now I know how quirky white girls felt watching Lady Bird.

  • Can't Get You Out of My Head

    Can't Get You Out of My Head

    ★★★★½

    A documentary that puts its viewers into a fantasy world where seemingly only they understand everything that's wrong with the world, and everyone else is a fool for buying into this corrupt system in order to continue their own fantasy. Why did I give this 4.5 stars? Well, maybe a part of me agrees.

  • Elevator to the Gallows

    Elevator to the Gallows

    ★★★★½

    Truly a lovely film on all fronts. Like all other late 50s Parisian films, I really wish I could just step into that world for one night.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★½

    The highest possible amount of tension between two people without things getting sexual.

  • Wings of Desire

    Wings of Desire

    ★★★★½

    I really wish I didn't have ADHD so I could feel what this film does to me in more than just a few moments without meds that suppress my emotions. I found myself so lost in my own imagination that I forgot that there was a beautiful movie in front of me for much of the runtime. The meditative bliss achieved here is otherworldly. Very strong rewatch value.

  • The Kid

    The Kid

    ★★★★½

    The fact that this movie only 6 weeks away from being 100 years old is so much better than, like, most other movies is quite something. After watching this, I can safely say that Chaplin has definitely exceeded the hype.

  • Neighbours

    Neighbours

    ★★★★½

    Maybe humanity does need nukes to be peaceful... as long as my country is the only one that gets to have them!

  • La Haine

    La Haine

    ★★★★½

    Really happy the medium of film exists to show us things that would never happen in this world.

  • 12 Angry Men

    12 Angry Men

    ★★★★½

    I feel like I've met someone exactly like each of the jurors in this film. It creates a shocking, yet believable picture of humanity and how we deal with moral situations.

  • Blue Velvet

    Blue Velvet

    ★★★★½

    I spent my entire first viewing terrified, and that terror was replaced with laughter upon re-watch.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    Almost a day has passed and I can't get this movie out of my head. I imagine this is how people felt after seeing The Fellowship of the Ring 20 years ago. This is legitimately the first film I've seen in a while that has felt truly epic in scope. With better pacing in the second half this would be a masterpiece.