Sort by

abbey has logged 200 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Edit this entry  
29
Strange World

Strange World

2022
×
Read the review Edit this entry  
27
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
Edit this entry  
27
Summerland

Summerland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
24
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
Hush

Hush

2016
×
Edit this entry  
20
Raw

Raw

2016
×
Edit this entry  
20
The Fallout

The Fallout

2021
×
Edit this entry  
19
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Last Thing Mary Saw

The Last Thing Mary Saw

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
Edit this entry  
16
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Machinist

The Machinist

2004
×
Edit this entry  
13
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
Edit this entry  
11
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Knock at the Cabin

Knock at the Cabin

2023
×
★★★
Edit this entry  
07
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Straight Up

Straight Up

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Imagine Me & You

Imagine Me & You

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
20
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Enchanted

Enchanted

2007
×
Edit this entry  
20
Disenchanted

Disenchanted

2022
×
★★
Edit this entry  
18
Scream

Scream

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Edit this entry  
15
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Gulliver's Travels

Gulliver's Travels

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Edit this entry