Abbey has logged 167 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Flipped

Flipped

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ant Head

Ant Head

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Malevolent

Malevolent

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Feeling of Being Watched

The Feeling of Being Watched

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twitches

Twitches

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry