Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
No Direction Home: Bob Dylan

No Direction Home: Bob Dylan

2005
×
Edit this entry  
05
Escape Room

Escape Room

2019
×
Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
Edit this entry  
03
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
Edit this entry  
27
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
Edit this entry  
27
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Edit this entry  
17
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
27
The War of the Worlds

The War of the Worlds

1953
×
★★★
Edit this entry  
16
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Beach

The Beach

2000
×
★★
Edit this entry  
05
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
02
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Edit this entry  
01
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Edit this entry  
02
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Edit this entry  
24
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Seberg

Seberg

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Edit this entry  
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Eli

Eli

2019
×
½
Edit this entry  
12
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
04
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Z-O-M-B-I-E-S

Z-O-M-B-I-E-S

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry