Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return to Me

Return to Me

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Last Five Years

The Last Five Years

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Ring

The Ring

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harriet

Harriet

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry