Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Edit this entry  
15
Mononoke

Mononoke

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Repast

Repast

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Umm Kulthum

Umm Kulthum

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
Death of a Bureaucrat

Death of a Bureaucrat

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the City of Sylvia

In the City of Sylvia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Road to Palestine

The Road to Palestine

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Roof

The Roof

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Duelle

Duelle

1976
×
★★
Edit this entry  
18
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bandits of Orgosolo

Bandits of Orgosolo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tribute to Zgougou the Cat

Tribute to Zgougou the Cat

2002
×
Edit this entry  
25
Becket

Becket

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
Death Parade

Death Parade

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
Fertile Memory

Fertile Memory

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Kino's Journey

Kino's Journey

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
Usagi Drop

Usagi Drop

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ping Pong the Animation

Ping Pong the Animation

2014
×
★★★★
Edit this entry  
17
Haibane Renmei

Haibane Renmei

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vinland Saga

Vinland Saga

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hellsing Ultimate

Hellsing Ultimate

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Rent-a-Cat

Rent-a-Cat

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Kisses

Kisses

1957
×
★★★★
Edit this entry  
09
Fireworks

Fireworks

1997
×
Edit this entry  
07
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toute une nuit

Toute une nuit

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mushi-Shi

Mushi-Shi

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Will Walk Like a Crazy Horse

I Will Walk Like a Crazy Horse

1973
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
25
Humanity and Paper Balloons

Humanity and Paper Balloons

1937
×
★★★★
Edit this entry  
24
Madame Rosa

Madame Rosa

1977
×
★★★
Edit this entry  
23
Europa Europa

Europa Europa

1990
×
Edit this entry  
22
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Adoption

Adoption

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★★★
Edit this entry