HOSSAM has logged 90 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Interrogation

Interrogation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Other Bank

The Other Bank

2009
×
★★★★
Edit this entry  
22
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Motorcycle Diaries

The Motorcycle Diaries

2004
×
★★★
Edit this entry  
18
Leila and the Wolves

Leila and the Wolves

1984
×
★★★★
Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
Edit this entry  
15
An Unmarried Woman

An Unmarried Woman

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Parasyte -the maxim-

Parasyte -the maxim-

2014
×
Edit this entry  
13
Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

Bound for the Fields, the Mountains, and the Seacoast

1986
×
★★★
Edit this entry  
12
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Four Seasons: Natsuko

Four Seasons: Natsuko

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
Euridice BA 2037

Euridice BA 2037

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Placido

Placido

1961
×
Edit this entry  
30
Rainbow

Rainbow

2010
×
★★★★
Edit this entry  
29
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★★
Edit this entry  
28
Women Without Men

Women Without Men

2009
×
★★★
Edit this entry  
28
Malina

Malina

1991
×
Read the review Edit this entry  
27
The Blue Sky Maiden

The Blue Sky Maiden

1957
×
★★★★
Edit this entry  
25
Safe

Safe

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Out 1

Out 1

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
Himizu

Himizu

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fifty Percent Grey

Fifty Percent Grey

2001
×
Edit this entry  
21
The Song of Sparrows

The Song of Sparrows

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
At the First Breath of Wind

At the First Breath of Wind

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
Edit this entry  
15
Mononoke

Mononoke

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★
Edit this entry  
15
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Il Grido

Il Grido

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★
Edit this entry  
13
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Repast

Repast

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Song of Avignon

Song of Avignon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Umm Kulthum

Umm Kulthum

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
Death of a Bureaucrat

Death of a Bureaucrat

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the City of Sylvia

In the City of Sylvia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Road to Palestine

The Road to Palestine

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Roof

The Roof

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Duelle

Duelle

1976
×
★★
Edit this entry