Sort by

Abdalla has logged 244 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★½
Edit this entry  
28
Turbulent Skies

Turbulent Skies

2010
×
½
Edit this entry  
27
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Light Between Oceans

The Light Between Oceans

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Inferno in India

Inferno in India

2016
×
½
Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Six Wives of Henry Lefay

The Six Wives of Henry Lefay

2009
×
★½
Edit this entry  
06
Red Planet

Red Planet

2000
×
★★½
Edit this entry  
02
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Edit this entry  
21
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sully

Sully

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Julieta

Julieta

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Identity

Identity

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★½
Edit this entry  
06
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Piper

Piper

2016
×
Edit this entry  
04
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
03
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry