Sort by

Abdalla has logged 49 entries for films during October 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
28
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Edit this entry  
26
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Edit this entry  
25
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Escape

The Escape

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Joyful Noise

Joyful Noise

2012
×
★★
Edit this entry  
22
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★
Edit this entry  
18
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★
Edit this entry  
18
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★
Edit this entry  
16
The Others

The Others

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★½
Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★
Edit this entry  
07
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Edit this entry  
06
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★
Edit this entry  
04
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
Edit this entry  
03
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Edit this entry  
01
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★½
Edit this entry