Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
20
CODA

CODA

2021
×
Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Aftermath

Aftermath

2021
×
★½
Edit this entry  
30
Still Walking

Still Walking

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Not Me

Not Me

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Mom Is Pregnant

Mom Is Pregnant

2021
×
Edit this entry  
06
Drive

Drive

2011
×
★★★
Edit this entry  
05
Boyhood

Boyhood

2014
×
Edit this entry  
11
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
11
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
Edit this entry  
06
Mama's Boy

Mama's Boy

2018
×
Read the review Edit this entry  
19
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Kit Kat

Kit Kat

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Edit this entry  
19
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Edit this entry  
01
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Ulysses' Gaze

Ulysses' Gaze

1995
×
Edit this entry  
31
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★
Edit this entry  
30
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Edit this entry  
28
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
Edit this entry  
22
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Calibre

Calibre

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
Edit this entry  
29
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry