closetmonster has logged 336 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ride Like a Girl

Ride Like a Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Wild

Wild

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Queen of Hearts

Queen of Hearts

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Different Kinds of Rain

Different Kinds of Rain

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Never Look Away

Never Look Away

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Bridge

The Bridge

1959
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lights of Kyoto

Lights of Kyoto

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Before the Fall: Hitler's Elite

Before the Fall: Hitler's Elite

2004
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
½
Edit this entry  
26
Age Out

Age Out

2018
×
Edit this entry  
25
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★½
Edit this entry  
21
Roads

Roads

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Storm Boy

Storm Boy

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Farewell

The Farewell

2019
×
Edit this entry  
18
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
High Strung Free Dance

High Strung Free Dance

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Woodshock

Woodshock

2017
×
Edit this entry  
06
Official Secrets

Official Secrets

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Edit this entry  
05
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jasper Jones

Jasper Jones

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Child's Play

Child's Play

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Wounds

Wounds

2019
×
½
Edit this entry  
22
Looking for Alaska

Looking for Alaska

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry