• The Virgin Suicides

    ★★

  • Notting Hill

    ★★★½

  • Election

    ★★½

  • The Mummy

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★

  • Cruel Intentions

    ★★★½

  • The Blair Witch Project

  • Playing by Heart

  • Mighty Joe Young

  • Pleasantville

    ★★★

  • 54

    ★★½

  • Small Soldiers

  • Armageddon

  • Godzilla

  • Edge of Seventeen

    ★★½

  • Open Your Eyes

    ★★★½

  • Home Alone 3

  • Scream 2

    ★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★

  • Titanic

  • I Know What You Did Last Summer

    ★★★

  • George of the Jungle

  • Princess Mononoke

    ★★★

  • Bean

  • The Lost World: Jurassic Park

  • Happy Together

    ★★★★

  • Funny Games

    ★★

  • Nowhere

    ★★½

  • Dante's Peak

  • Scream

    ★★★

  • Jerry Maguire

    ★★★★

  • Independence Day

  • Jumanji

  • Toy Story

    ★★★½

  • Se7en

    ★★★★

  • Welcome to the Dollhouse

    ★★★

  • Fallen Angels

    ★★½

  • Kids

    ★★

  • Whisper of the Heart

    ★★★★

  • Casper

  • While You Were Sleeping

    ★★★★

  • The Basketball Diaries

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Little Death

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Baby's Day Out

  • Speed

  • Dazed and Confused

    ★★

  • The Thing Called Love

    ★★

  • Jurassic Park

    ★★★★

  • Ocean Waves

    ★★

  • Groundhog Day

    ★★★

  • Totally Fucked Up

    ★★★

  • Rebels of the Neon God

    ★★★

  • Aladdin

    ★★★★

  • Home Alone 2: Lost in New York

  • Benny's Video

    ★★

  • My Cousin Vinny

    ★★★★

  • Beauty and the Beast

  • Dogfight

    ★★★★

  • Showdown in Little Tokyo

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • Home Alone

  • Back to the Future Part III

    ★★★

  • Back to the Future Part II

    ★★★★

  • Drugstore Cowboy

    ★★½

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • Society

    ★★★½

  • Say Anything...

    ★★½

  • The Land Before Time