• Don't Tell a Soul

    Don't Tell a Soul

    ★★★★

    probably the most intense movie i've ever seen since Don't Breathe (2016)

    that was wild as fuck!

  • Chihayafuru Part III

    Chihayafuru Part III

    ★★★★½

    i wish i could go back and see chihayafuru trilogy when i was in high school. i wasted my youthful days.

    gosh i just wanna live in chihayafuru world

  • Your Name Engraved Herein

    Your Name Engraved Herein

    ★★★★½

    i just watched it for 8th times in 17 days. why do i love hurting myself

  • Your Name Engraved Herein

    Your Name Engraved Herein

    ★★★★½

    [review in bahasa]

    "Cinta pertama semua orang sama hebatnya dengan film epik."

    Your Name Engraved Herein bercerita tentang 2 remaja bernama Jia Han & Birdy yg terlibat cinta sesama, terhalang oleh stigma sosial, homofobia dan tekanan keluarga.

    Cerita bermula pada tahun 1987 saat UU Darurat Militer (Martial Law) dihapuskan di Taiwan. Hal itu membawa Taiwan menuju tahap transisi dimana kebebasan berbicara semakin besar. Tetapi homofobia masih mengakar pada warganya, dan penyuka sesama jenis dikucilkan dari masyarakat.

    Jia Han & Birdy yg pada…

  • Birdy

    Birdy

    ★★★½

    "He is part of my goddamn life!"

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★½

    i wish gal gadot could act

  • Your Name Engraved Herein

    Your Name Engraved Herein

    ★★★★½

    this is so painful after my second rewatched. the phone call scene BROKE me :"((

  • The Kid Detective

    The Kid Detective

    ★★★½

    give adam brody in more lead roles please. he is incredible in this movie 😭😭

  • My Christmas Love

    My Christmas Love

    ★★★

    i have a crush on bobby campo

  • Starve

    Starve

    ★★½

    "i'm a fucking brown belt, bitch."

    dumb, but bobby campo hotness

  • Ammonite

    Ammonite

    ★★★★

    “i don’t want to go back to the life i had before you.”

    loved this more than portrait of lady on fire 😭💔

  • Freaky

    Freaky

    ★★★

    they really did show the ENTIRE movie in the trailer