RSS feed for Abigail
  • Joker

    Joker

    ★★

    it’s a no from me dawg

  • Harold and Maude

    Harold and Maude

    ★★★★★

    oh my how the world still dearly loves a cage 

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    2007 was the fucking best.

  • Clouds of Sils Maria

    Clouds of Sils Maria

    ★★★★½

    this movie gave birth to me.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems

    ★★★★★

    can’t wait to get my uncut gems ass tat

  • Marriage Story

    Marriage Story

    ★★★★

    ilyad
    i love you adam driver

  • The Goldfinch

    The Goldfinch

    ★★½

    Not as bad as the reviews hint at, but also not as good as fans of the book may like. 

    There are brief flashes of genuine emotion that kept me engaged for the nearly 3-hour runtime, but the plot is so convoluted, nothing feels like it has any payoff. At the end, I was still struggling to piece together what it all really meant. Made for a frustrating watch, albeit an entertaining one thanks to some gorgeous work by Roger Deakins.

  • The Friend

    The Friend

    ★★★½

    This was a genuinely touching film but pls don’t ever try to make Jason Segel pass as a college student ever again.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    just watched this about 10 ft away from robert eggers, robert pattinson, and willem dafoe, so idk,  how do i rate this and also how do i continue living?

  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

    literally light me on fire

  • Midsommar

    Midsommar

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    ‪Pelle really befriended the scummiest men alive and lured them to sweden to become human sacrifices for his matriarchal cult... and in conclusion we stan harder than ever before. ‬

  • Too Late to Die Young

    Too Late to Die Young

    ★★★½

    movie: features a beautiful bohemian home 
    me: ah, yes, this is a good movie