Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Six

Six

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hairspray Live!

Hairspray Live!

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Our Ladies

Our Ladies

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Anna

Anna

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Disney Princess Stories Volume One: A Gift From the Heart

Disney Princess Stories Volume One: A Gift From the Heart

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Crush

The Crush

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Grease

Grease

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Focus

Focus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry