• Basic Instinct

    ★★★★

  • Romper Stomper

    ★★★½

  • My Girl

    ★★★½

  • Beauty and the Beast

    ★★★★

  • Return to the Blue Lagoon

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • It

    ★★

  • Dances with Wolves

    ★★★½

  • Home Alone

    ★★★★

  • DuckTales: The Movie - Treasure of the Lost Lamp

    ★★★½

  • Ghost

    ★★★½

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

    ★★★

  • The Little Mermaid

    ★★★★

  • Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

    ★½

  • Isle of Flowers

    ★★★★

  • Child's Play

    ★★★

  • Halloween 4: The Return of Michael Myers

    ★½

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★★

  • Luxo Jr.

  • Howard the Duck

  • My Beautiful Laundrette

    ★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★

  • Against All Odds

    ★★★

  • Footloose

    ★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★

  • Sophie's Choice

  • Vincent

    ★★★

  • Blade Runner

    ★★★★

  • Os Saltimbancos Trapalhões

    ★★★★★

  • Halloween II

    ★★

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • Making The Shining

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Autumn Sonata

    ★★★★★

  • New York, New York

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Badlands

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★★

  • Dr. No

    ★★★½

  • West Side Story

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★★

  • Ben-Hur

  • Vertigo

    ★★½

  • Paths of Glory

    ★★★½

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Titanic

    ★★★½

  • Peter Pan

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★★★

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Day of the Fight

    ★★★

  • Flying Padre

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★