Sort by

abortedamyadams has logged 321 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fences

Fences

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Baby's Day Out

Baby's Day Out

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★½
Edit this entry  
27
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tusk

Tusk

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ekk Deewana Tha

Ekk Deewana Tha

2012
×
½
Edit this entry  
11
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Raazi

Raazi

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★½
Edit this entry  
24
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
No Smoking

No Smoking

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Begotten

Begotten

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
Read the review Edit this entry  
05
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Justin Bieber: Never Say Never

Justin Bieber: Never Say Never

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
29
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry