RSS feed for sofi✨
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A War

A War

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Handsome Devil

Handsome Devil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jonas Brothers: The Concert Experience

Jonas Brothers: The Concert Experience

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Animal Kingdom

Animal Kingdom

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost River

Lost River

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Brothers Grimm

The Brothers Grimm

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
This Means War

This Means War

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dumbo

Dumbo

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry