RSS feed for sofi✨
  • My Own Private Idaho

    My Own Private Idaho

    ★★★★★

    “i😭😭love😭😭you😭😭and😭😭you😭😭don’t😭😭pay😭😭me” 


    beautiful. heartbreaking. i can’t even begin to explain how much this film means to me. i feel as if every time i rewatch it just reaches more deeply into my heart and soul. i just feel it so especial and so unique and wish i could rewatch it every day because it just, somehow, makes me feel like home.

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★★

    i love this movie so every time i’m feeling sad i think “i should rewatch this to stop feeling sad” but it just makes me feel sadder 😭😭😭😭

  • Romeo + Juliet

    Romeo + Juliet

    ★★★★

    poetic cinema at its finest

  • Bridesmaids

    Bridesmaids

    ★★★★

    i’m glad i found this on tv because earlier today i had to face a situation i wasn’t looking forward to and this movie does not only help me to feel good but also reminds me so much of it. 
    i felt so much like annie today while facing ex classmates at an event i had to attend. honestly. i felt lost compared to all those persons i used to share classes with for so many years in primary and…

  • The Long, Hot Summer

    The Long, Hot Summer

    ★★★½

    paul newman. that’s it, that’s the review

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    wish i could be the future ex mrs malcolm

  • A War

    A War

    ★★★★

    this was so SO good, i watched it this morning and i still can’t stop thinking about it

  • Handsome Devil

    Handsome Devil

    ★★★½

    me, every time i watch this: oh look at that i just cared about rugby for an hour and thirty five minutes what a miracle

  • Dunkirk

    Dunkirk

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    i know pretty much everything here can make someone anxious but that part where collins (aka jack lowden the pilot) gets stucked on the plane that has just fallen into the water and he’s drowning????? as someone who’s claustrophobic + can’t swim there’s nothing that made me as anxious as that part i’m telling you

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

    i don’t lie when i say i know every line from this and i’m not even sorry this is just how i live my life since i was eleven: quoting this movie and making everyone who’s  watching it with me nervous af

  • High School Musical 2

    High School Musical 2

    ★★★★

    the entire scene of troy singing bet on it...................... i love 1 (one) dramatic boy

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★

    this was literally my favourite Star Wars movie as a kid + was a key factor in developing my everlasting love for ewan mcgregor