RSS feed for sofi✨

sofi✨ has written 134 reviews for films rated ★★★½ .

  • Prospect

    Prospect

    ★★★½

    the cinematography and the production design (and pedro pascal) were gorgeous. couldn’t stop thinking about the fact it had no much of a plot but it’s all forgotten by the three reasons listed above

  • What We Did on Our Holiday

    What We Did on Our Holiday

    ★★★½

    this was cute and also made me cry but CUTE indeed !!!!!

  • Triple Frontier

    Triple Frontier

    ★★★½

    that minute (and a half??? maybe???) of garrett hedlund singing >>>>>>>>>>>>>>>>>> the rest of the movie

  • The Long, Hot Summer

    The Long, Hot Summer

    ★★★½

    paul newman. that’s it, that’s the review

  • Handsome Devil

    Handsome Devil

    ★★★½

    me, every time i watch this: oh look at that i just cared about rugby for an hour and thirty five minutes what a miracle

  • Dumbo

    Dumbo

    ★★★½

    this was cute and so was colin farrell !!!!

  • Lost River

    Lost River

    ★★★½

    me, pointing at the screen after having watched  like four ben mendelsohn movies in past few days, only one thought in my mind: GIVE THIS MAN AN OSCAR ALREADY

  • Mississippi Grind

    Mississippi Grind

    ★★★½

    i came by this movie by chance today on netflix and i said “whatever let’s watch it”. i’m glad i did; it was fun without trying too hard, simple and lovable. love fleck and boden’s writing and charming characters

  • Triple Frontier

    Triple Frontier

    ★★★½

    i was so tense during the entire duration of this, you have no idea !!!! loved how the cast worked together, loved the music. + i never thought i could get oscar isaac, charlie hunnam, pedro pascal and garrett hedlund together in the same movie but i guess life is filled with surprises💗💖💓💞💕

  • 21 Jump Street

    21 Jump Street

    ★★★½

    i really love laughing

  • A.I. Artificial Intelligence

    A.I. Artificial Intelligence

    ★★★½

    i had forgotten the fact this movie existed and yet when i was younger i would watch it day and night only because of jude law

  • The Mummy

    The Mummy

    ★★★½

    when i was a kid i was so fascinated with rachel weisz in this movie and that means i was probably in love with her anyway that’s no surprising i mean just look at her