RSS feed for sofi✨

sofi✨ has written 91 reviews for films rated ★★★★½ .

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★½

    first time i watched this i was fourteen and thought it was one of the best movies i had ever seen (such a filmdude™ thing to say). anyway six years later i can confirm it’s an amazing movie (and that i understand it much better now i guess this is an age thing lol). it’s not as great as my fourteen year old self used to think but it’s  close

  • Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★★½

    jon hamm could hit me with a car and i’d say thank you

  • It's Only the End of the World

    It's Only the End of the World

    ★★★★½

    so there’s a void inside me and a knot in my throat and i don’t know what to do about it thank you so much xavier dolan

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    i was actually going to watch john wick 3 but the cinema was literally full and i couldn’t buy my ticket in time to save a place there. so instead i stayed home and watched this beauty. (it’s still a win/win)

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★½

    that part where keanu reeves chases (the love of my life) alfie allen illuminated by neon lights is the only definition of poetic cinema i’ll accept from now on

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★½

    i haven’t seen endgame i just watched this to prepare myself for it...... and i cried so hard....

  • The Princess Bride

    The Princess Bride

    ★★★★½

    i just watched this instead of doing homework/studying and what do you want me to say? i regret nothing

  • Slow West

    Slow West

    ★★★★½

    i literally loved every second of this. i remember watching it with my dad when it was first released and the fact both of us found it boring, so clearly 2015 me had no idea of anything. now i watched it with my mom (who pretty much hates seeing blood, both in movies and real life)  and we both loved it. a lot. also that coat ben mendelsohn wears through all the movie? i want one (but fake fur ofc)

  • The Silence of the Lambs

    The Silence of the Lambs

    ★★★★½

    this is truly an amazing, astonishing movie. first time i watched it, it did nothing for me. i felt it was good, period; maybe because i knew the whole story, or because i was way too biased towards hannibal (the nbc show, which by the way is amazing), but this time? i found it almost perfect. everything about it is great, no wonder why it won the major oscars after being released in febraury !!!!! i can’t believe anthony hopkins and jodie  foster invented acting !!!!!

  • It's Only the End of the World

    It's Only the End of the World

    ★★★★½

    xavier dolan you beautiful genius

  • About Time

    About Time

    ★★★★½

    i was literally having the shittiest day ever until this movie appeared on my tv and now i feel like no matter is going on with me (or my day), everything will be alright. this movie makes me feel alright. i love cinema✨💗

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★½

    michael b jordan sir please call me please sir