Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lucy

Lucy

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Allegiant

Allegiant

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Insurgent

Insurgent

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Divergent

Divergent

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ava

Ava

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
Read the review Edit this entry  
21
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Holidate

Holidate

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry