A. has written 16 reviews for films during 2019.

  • Villains

    Villains

    ★½

    bill skarsgard is only matters, the rest is totally trash.

  • The Two Popes

    The Two Popes

    ★★★★

    Unexpected, really. I had not expectations about this film but i really liked it. Btw, Jonathan pryce what a man 👏👏

  • Wounds

    Wounds

    this movie is the prove why amazon prime video is so much better than netflix

  • Joker

    Joker

    ★★★★★

    Joaquín phoenix is a fucking legend, please punch my face with your oscar. A true masterpiece this movie. I'm speechless.

  • Love, Rosie

    Love, Rosie

    ★★★★★

    i'm still cannot believe it that Lily was a daughter of Phil Collins honestly never thinking about it, changed everything

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★★★½

    I want to run to andy and hug him so bad. Amazing movie.

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★★★

    Wow. Just, wow. I have no words, literally. The movie it's done but i'm still thinking about this incredible story. That final, i'm speechless.

  • Her

    Her

    ★★★★★

    Really i don't know why took me so long for watch this beautiful masterpiece. Honestly, I don't care if technology burns our minds, all I want from the future is that wonderful aesthetic.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★½

    Holy fucking shit. I've been feeling so uncomfortable the whole movie. No words.

  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    It's absolutely brilliant.

  • Green Room

    Green Room

    ★★★★

    weird, but amazing.

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

    Still my favorite film.