• Another Round

    ★★★★

  • An Officer and a Spy

    ★★★★

  • House of Tolerance

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • Pride & Prejudice

    ★★

  • Regular Lovers

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • All About My Mother

    ★★★★★

  • Eternity and a Day

    ★★★★★

  • Breaking the Waves

    ★★★★★

  • Ulysses' Gaze

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Short Cuts

    ★★★★

  • Close-Up

    ★★★★★

  • Damnation

    ★★★★

  • Once Upon a Time in America

    ★★★★★

  • Three Brothers

    ★★★★½

  • Diary of a Lover

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★½

  • The Passenger

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Ali: Fear Eats the Soul

    ★★★★★

  • The Spirit of the Beehive

    ★★★★★

  • The Mother and the Whore

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Five Easy Pieces

    ★★★★½

  • Reza, the Motorcyclist

    ★½

  • Army of Shadows

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • The Red and the White

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★½

  • Accident

    ★★★★★

  • Irma la Douce

    ★★★★★

  • The Leopard

    ★★★★½

  • L'Eclisse

    ★★★★★

  • La Notte

    ★★★★★

  • Rocco and His Brothers

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • Street of Shame

    ★★★★★

  • All That Heaven Allows

    ★★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Night and the City

    ★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★

  • Ninotchka

    ★★★★★

  • Holiday

    ★★★½

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½