• Knives Out

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • Chernobyl

    ★★★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Apostle

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★

  • Paddington 2

    ★★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★

  • Under the Shadow

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Ex Machina

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Mr. Turner

    ★★★★

  • Gravity

  • A Field in England

    ★★★★★

  • Moonrise Kingdom

  • Indie Game: The Movie

    ★★

  • Fresh Guacamole

  • Moon

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Kiwi!

  • Amélie

  • Chicken Run

  • Fight Club

  • The Truman Show

  • Ringu

  • Princess Mononoke

    ★★★★★

  • Manhunter

    ★★★★

  • The Thing

    ★★★★★

  • Eraserhead

    ★★★★

  • Phase IV

  • The Conversation

    ★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • The Stone Tape

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★