Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fultah Fisher's Boarding House

Fultah Fisher's Boarding House

1922
×
Edit this entry  
20
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
18
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Zandalee

Zandalee

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Porno

Porno

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★
Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
Edit this entry  
11
Blood Quantum

Blood Quantum

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Bug

Bug

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Winter's Blood

Winter's Blood

2019
×
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Edit this entry