Sort by

Ali has logged 51 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Candyman: Day of the Dead

Candyman: Day of the Dead

1999
×
Edit this entry  
31
Candyman: Farewell to the Flesh

Candyman: Farewell to the Flesh

1995
×
★★½
Edit this entry  
31
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hugo

Hugo

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Veronica

Veronica

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Hell and Back: The Kane Hodder Story

To Hell and Back: The Kane Hodder Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
15
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
08
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
31

31

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hatchet III

Hatchet III

2013
×
★★½
Edit this entry  
03
Hatchet II

Hatchet II

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
Read prior review Edit this entry  
01
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry