Sort by

Ali has logged 452 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★
Edit this entry  
30
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jeff, Who Lives at Home

Jeff, Who Lives at Home

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
23
Winter's Blood

Winter's Blood

2019
×
Edit this entry  
23
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Creepshow Holiday Special

A Creepshow Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★
Edit this entry  
19
Game Over

Game Over

1989
×
★★★½
Edit this entry  
18
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★½
Edit this entry  
17
Machete

Machete

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
May the Devil Take You Too

May the Devil Take You Too

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★½
Edit this entry  
14
Topaz

Topaz

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Grandma

Grandma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Flatliners

Flatliners

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Harpoon

Harpoon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Yummy

Yummy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
29
Poltergeist III

Poltergeist III

1988
×
★★½
Edit this entry  
28
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
ThanksKilling 3

ThanksKilling 3

2012
×
½
Edit this entry  
25
ThanksKilling

ThanksKilling

2008
×
★½
Edit this entry