Sort by

Ali has logged 34 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1920
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Glory

Glory

1989
×
★★★
Edit this entry  
15
M.O.M. Mothers of Monsters

M.O.M. Mothers of Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Devil Fish

Devil Fish

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Weather Man

The Weather Man

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
03
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Edit this entry