Sort by

Ali has logged 479 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Langoliers

The Langoliers

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Opera

Opera

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
25
Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

Ted Lasso: The Missing Christmas Mustache

2021
×
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Edit this entry  
24
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★
Edit this entry  
21
Mummy Dearest: A Horror Tradition Unearthed

Mummy Dearest: A Horror Tradition Unearthed

2000
×
Edit this entry  
20
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★
Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Sentinel

The Sentinel

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Intruder

Intruder

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
Edit this entry  
07
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★½
Edit this entry  
06
Intruder

Intruder

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
06
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
05
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dead Birds

Dead Birds

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
12 Hour Shift

12 Hour Shift

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★½
Edit this entry