Sort by

Ali has logged 44 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dead & Buried

Dead & Buried

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Vampire in Brooklyn

Vampire in Brooklyn

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kotoko

Kotoko

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faust

Faust

1926
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Mary

American Mary

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Suckling

The Suckling

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Alucarda

Alucarda

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Lamb

Lamb

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★½
Edit this entry  
16
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
Edit this entry  
14
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Revenge of Frankenstein

The Revenge of Frankenstein

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Willy's Wonderland

Willy's Wonderland

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shock

Shock

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Angel

Angel

1984
×
★★★
Edit this entry  
08
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Queenpins

Queenpins

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
French Exit

French Exit

2020
×
★★★
Edit this entry  
05
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Wrong Turn 5: Bloodlines

Wrong Turn 5: Bloodlines

2012
×
★½
Edit this entry  
04
Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

Wrong Turn 4: Bloody Beginnings

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Coming Out

Coming Out

2020
×
Edit this entry