• Black Christmas

    ★★★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★

  • The Great Gatsby

  • Blazing Saddles

    ★★★

  • The Exorcist

    ★★★★½

  • Robin Hood

  • Badlands

    ★★★½

  • Fantastic Planet

  • Paper Moon

    ★★★★

  • Ganja & Hess

    ★★½

  • Soylent Green

    ★★★

  • The Crazies

    ★★½

  • Charlotte's Web

  • Don't Torture a Duckling

    ★★★

  • The Last House on the Left

    ½

  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

    ★★★

  • Frenzy

    ★★★½

  • Tombs of the Blind Dead

    ★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Harold and Maude

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

  • The Aristocats

  • The Bird with the Crystal Plumage

    ★★★★★

  • Topaz

    ★★

  • Frosty the Snowman

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★½

  • Spider Baby

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★½

  • Guess Who's Coming to Dinner

    ★★★½

  • Viy

    ★★★½

  • The Jungle Book

  • In the Heat of the Night

    ★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • Torn Curtain

    ★★★½

  • The Sound of Music

  • My Fair Lady

  • A Fistful of Dollars

    ★★★½

  • Mary Poppins

  • The Gorgon

    ★★½

  • The Masque of the Red Death

    ★★★★

  • Blood and Black Lace

    ★★★

  • The Last Man on Earth

    ★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★

  • Black Sabbath

    ★★★★

  • Gidget Goes to Rome

    ★½

  • The Birds

    ★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • Gidget Goes Hawaiian

    ★★

  • Night Tide

    ★★★½

  • The Parent Trap

  • One Hundred and One Dalmatians

  • The Misfits

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★½

  • Black Sunday

    ★★★½

  • The Little Shop of Horrors

    ★★½

  • Village of the Damned

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Apartment

    ★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★

  • North by Northwest

    ★★★½

  • Return of the Fly

    ★★½